Auto līzings

Labs auto līzings ļauj nopirkt auto, maksājot par to, nevis vienā maksājumā, bet pa daļām. Atkarībā no vēlmēm un iespējām auto kredīts ir pieejams ar termiņu no trīs mēnešiem līdz sešiem gadiem. Pieejamās summas lielums atkarīgs no Jūsu ienākumiem, kredītvēstures un citiem faktoriem. Lai saņemtu izdevīgāko līzingu, aizpildi pieteikumu un saņem individuālu piedāvājumu savā epastā.

Priekšnosacījumi līzinga saņemšanai

Uz auto kredītu var pretendēt ikviens Latvijas iedzīvotājs, kas sasniedzis 18 gadu vecumu un saņem regulārus ienākumus. Līzinga saņemšanai nav vajadzīga ķīla, taču atsevišķos gadījumos aizdevējs var lūgt piesaistīt galvotāju. Papildus jārēķinās, ka vairums uzņēmumu obligāti prasa vismaz 10% līdzfinansējumu. Reālā dzīvē auto līzingi bez pirmās iemaksas tiek piedāvāti vien tad, ja ir spēkā kāda īpaša akcija. Vairumā gadījumu jārēķinās, ka pašam būs jānodršona pirmā iemaksa, bet šī prasība daļai potenciālo auto pircēju var būt nepārvarams šķērslis, jo nav disciplīna veidot uzkrājumus.

Jūs varat nopirkt uz nomaksu jebkuru auto, kura vecums kredīta atmaksas brīdī nepārsniedz 15 gadus (retāk 10 gadus). Auto pārdevējs var būt gan juridiska, gan fiziska persona, taču attiecībā uz pēdējiem var būt spēkā kādi papildus nosacījumi. Izdevumus, kas saistīti ar auto pārreģistrāciju un dokumentu noformēšanu, t.sk. OCTA un KASKO apdrošināšana (ja vajadzīga) sedz auto pircējs. Galvenais šķērslis aizdevuma saņemšanai nereti ir slikta kredītvēsture. Aizņēmējiem, kas iekļauti parādnieku reģistros saņemt līzingu vai kredītu ir krietni sarežģītāk, jo uzticības līmenis šādiem klientiem ir zems. Protams, katrs pieteikums tiek izvērtēts individuāli un situācijās, kad pārkāpums ir bijis maznozīmīgs atsevišķiem klientiem var būt pieejams pat auto kredīts ar sliktu kredītvēsturi. Praksē problemātiskiem klientiem aizņemšanās iespējas ir ierobežotas un kredīta atteikumam nevajadzētu raisīt pārsteigumu. Viena no iespējām, kā palielināt savas izredzes saņemt kredītu lietota vai jauna auto iegādei ir rūpēties par savu kreditēšanas vēsturi.

Kurš kredīta veids ir piemērotākais?

Izvēloties pirkt auto nereti ar saviem naudas līdzekļiem vien nepietiek. Aizdevums jeb līzings auto iegādei ļauj tikt pie kārotās automašīnas uzreiz, nomaksājot aizdevumu ilgākā laika laikā. Ilgāks termiņš ļauj samazināt ikmēneša maksājuma apmēru, taču palielināsies summa, ko samaksāsiet par finansējuma piesaisti. Visizdevīgāk ir paņemt aizdevumu un atmaksāt to maksimāli ātri. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu Jūs varat atmaksāt līzingu pirms termiņa beigām bez papildus izmaksām. Tas nozīmē, ka varat paņemt kredītu uz ilgu termiņu, maksāt vienādu summu un tad izvēlētā brīdī nomaksāt visu parādu vienā maksājumā. Šāda izvēle var būt labs risinājums, ja pārskatāmā periodā ir plānoti lielāki papildus ienākumi – mantojums, algas paaugstinājums, nekustamā īpašuma pārdošana, dividendes u.c.

Pērkot auto līzingā, jārēķinās, ka saņemot finansējumu varat izlietot tikai automašīnas iegādei. Ja ar to nepietiek, jāizvērtē patēriņa kredīta sniegtās iespējas. Pirmais ļauj iegūt lielāku aizdevumu ar zemākām izmaksām, otrais sniedz iespēju saņemt skaidru naudu un izlietot to pēc vajadzības – nopirkt auto, apmaksāt pārreģistrācijas izdevumus, nopirkt OCTA, veikt auto kosmētiskos remontus u.c. vajadzības.

Izvēloties sev piemērotāko risinājumu, jāņem vērā, ka auto kredīts ir pieejams līdz pat 15 000 eiro, savukārt patēriņa kredīts nepārsniegs 3000 eiro. Lietotas automašīnas iegādei patēriņa kredīta piedāvātās iespējas var būt pietiekamas, bet nopirkt mazlietotu vai jaunu auto par šādu summu nebūs iespējams. Patēriņa aizdevuma papildus priekšrocība ir ātrums, jo interneta norēķini ļauj aizņemties pat mazāk kā stundas laikā. Protams, ja runa ir par ilgtermiņa finansiālām saistībām, tad ātrumam nevajadzētu būt noteicošajam faktoram, taču situācijas mēdz būt dažādas un reizēm tas ir no svara.

Līzinga veidi

Meklējot finansējumu automašīnas pirkumam, klienti nereti jauc, kas ir operatīvais līzings un, kas ir finanšu līzings. Auto finanšu līzings jeb auto iegāde uz nomaksu ir tas, ko izvēlas lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju. Par transporta līdzekli katru mēnesi tiek maksāta noteikta summa, bet līguma termiņa beigās tas pilnībā nonāk pircēja īpašumā. Operatīvais līzings turpretim nav nekas cits, ka automašīnas ilgtermiņa noma. Izvēloties šo variantu, ir iespēja iegūt lietošanā pilnīgi jaunu vai mazlietotu auto, maksājot par to ikmēneša maksājumu. Termiņa beigās uzņēmums piedāvā klientam paņemt līzingā citu auto, bet veco pārdod kādam citam. Papildus operatīvajam līzingam reizēm tiek izdalīts arī pilna servisa līzings, kas reāli ir tas pats operatīvais līzings, taču papildus var iekļaut arī citus izdevumus – riepu nomaiņa, OCTA, KASKO, autotransporta nodoklis, CSDD nodevas u.c. izdevumus. Jāņem gan vērā, ka šādas papildus ekstras automātiski palielinās ikmēneša maksājuma apmēru.

Līzingā ir pieejami šādi transporta līdzekļi – vieglais auto, komerctransports, smagā kravas tehnika, autobuss, lauksaimniecības tehnika, motocikls, laiva, kuģis u.c. Ņemot vērā iedzīvotāju paradumus  un Latvijas klimatiskos apstākļus, sevišķi privātpersonu segmentā pats populārākais ir auto iegāde uz nomaksu.

Auto līzinga priekšrocības

Šobrīd auto līzings ir finansiāli pats izdevīgākais veids, kā iegādāties transporta līdzekli uz nomaksu. Procentu likmes šim pakalpojumam ir zemākas nekā patēriņa kredītiem,  jo aizdevums tiek izsniegts pret ķīlu. Tas ļauj ietaupīt naudu un iegūt automašīnu vai kādu citu transporta līdzekli lietošanā dažu dienu laikā. Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju auto ir nevis luksus, bet ikdienas nepieciešamība, lai noklūtu uz darbu vai dzīvesvietu. Protams, par finanšu resursu piesaistīšanu ir jāmaksā, taču Jūs varat ietaupīt, izvēloties auto, kas maksā mazāk vai ir lētāks ekspluatācijā.

Izvēloties līzingu, Jūs iegūstat drošību, jo nauda pārdevēja bankas kontā nonāk tikai pēc auto pārreģistrācijas.  Tas ļauj izvairīties no riskiem, kas saistīti ar negodprātīgiem pārdevējiem, kas vēlas saņemt naudu vispirms, bet pēc tam pazūd. Lai to nodrošinātu darījums tiek noformēts kā trīspusējs līgums starp pārdevēju, pircēju un auto līzinga devēju. Izvērtējiet savas finansiālās iespējas. Aizņemieties atbildīgi.

Banka vai nebanku aizdevējs?

Šķiet ikviens būs pamanījis, ka kredītiestādes jeb bankas piedāvā zemākas procentu likmes privātpersonām, kas vēlas iegādāties auto uz nomaksu. Līdzīgi arī nebanku aizdevēji daudziem saistās tikai ar ātrajiem kredītiem, taču tā nav patiesība. Saskaņā ar PTAC sniegto informāciju Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 10 uzņēmumi, kas nav komercbankas un piedāvā aizdot naudu auto iegādei. Aizdevumu summas un atmaksas termiņi ir līdzīgi abu veidu aizdevējiem, taču ne vienmēr. Vairumā gadījumu kredītiestādes būs gatavs aizdot lielākas naudas summas, savukār nebanku kreditori parasti neaizdod vairāk kā 15 vai 20 tūkstošus eiro, bet vairumā gadījumu summas ir līdz 5 tūkstošiem eiro.

Galvenais iemesls, kādēļ nebanku kredīti tiek izsniegti biežāk, t.sk. cilvēkiem, kuriem bankas nebūtu gatavas aizdot naudu ir riska tolerance. Kredītiestādes pārsvarā vēlas sadarboties ar cilvēkiem, kam ir augsti ienākumi, kas ir ilgtermiņa klienti un ir bez problēmām kredītvēsturē. Nebanku aizdevēji turpretim ir gatavi vērtēt situāciju rūpīgāk un pieļauj kompromisus situācijās, kad ienākumi ir pietiekami augsti un ir pārliecība par klienta maksātspēju. Arī situācijās, kad aizņēmējam ir negatīva kredītvēsture, t.i. pagātnē ir bijušas savlaicīgi nenokārtotas parādsaistības, taču šobrīd visi parādi ir nokārtoti. Autolīzings ir vajadzīgs arī šādiem cilvēkiem, taču bankas var automātiski pieņemt, ka aizdot naudu šādiem klientiem nedrīkst, jo tā paredz viņu iekšējie noteikumi.

Tiem, kas plāno aizņemties internetā un apsver nebanku aizdevumus, ir vērts salīdzināt, kurš no piedāvājumiem ir šobrīd izdevīgāks. Kredītu salīdzināšana var palīdzēt ātri gūt pārliecību par tirgus situāciju un, iespējams, atrast labāko variantu bez papildus naudas ieguldījumiem.

Kuru auto izvēlēties?

Neatkarīgi no jūsu gaumes un finansiālajām iespējām, ir svarīgi vienmēr pārbaudīt auto tehnisko stāvokli vēl pirms tā iegādes. Šobrīd ir pieejami risinājumi, kas ļauj pārbaudīt auto pēc VIN numura (šasijas numurs), bet labāko rezultātu sniegs auto diagnostika uzticamā servisā. Neviens nevēlas nopirkt auto, kurā pēc tam uzreiz ir jāiegulda lieli līdzekļi.